Hermaņa Brauna fonds Hbf.lv

2004

LETTONIA (LAT)

 

clicca sull'immagine per accedere all'articolo in versione pdf

click on the picture to access the article in pdf mode

 

 

 

Senās mūzikas ansamblis "Al Qantarah" (Itālija)

 

“Abballati, Abballati!”– smalka un atraktīva Sicīliešu viduslaiku mūzika.

Sestdien, 2004. gada 10. jūlijā plkst. 21.00

Melngalvju namā
Fabio Akurso (Fabio Accurso) ud, daf, vokāls

Roberto Bolelli (Roberto Bolelli) scattagnetti, vokāls

Donato Sansone (Donato Sansone) friscalettu, daf, synphonia, vokāls

Igors Niego (Igor Niego) tammureddu, riqq, tammorra

Fabio Trikomi (Fabio Tricomi) kamanceh, ud, zarb, tabor and pipe, tammureddu, marranzanu, ciaramedda, vokāls

 

Ko mēs zinām par Sicīliju? Sala, kurai apkārt viļņojas zila jūra… Krusttēvi, mafija, vendeta, svelmaina saule, nepielūdzamas skaistules, apelsīnu un olīvu dārzi…

Bet mēs nezinām, ka Sicīlijas kultūrā izsenis klātbijušas vienlaikus dažādas ietekmes - helēņu, arābu un, visbeidzot, normaņu. Tādējādi Sicīlija kļuvusi par dažādu rasu, kultūru un etnisko grupu krustcelēm. Gadsimtu gaitā šīs salas kosmopolītiskais un daudzveidīgais raksturs izpaudies visdažādākajos dzinuļos un kultūras virzienos, kas Sicīliju padarījuši par metaforisku tiltu, kas īpašā veidā saista visai attālas civilizācijas. Faktiski tās kļuvušas par būtisku Sicīlijas daļu. Starp citu, Al Qantarah ir kādas Austrumsicīlijas upes nosaukums, kas arābu valodā nozīmē “tilts”.

Un vokāli instrumentālais ansamblis Al Qantarah brauc uz Rīgu, lai mūs iepazīstinātu ar Sicīlijas seno mūziku, kas pagaidām mums ir terra incognita! Ansamblis tika dibināts 1990.gadā ar nolūku īstenot projektu, veltītu sicīliešu mūzikai, kurā viduslaiku repertuārs sadzīvo ar pirmskristietības laika folkloras mutisko tradīciju. Tā joprojām ir dzīva un spilgta, tajā saplūst gan Itālijas, gan arābu un Vidējo Austrumu valstu mūzika.

Al Qantarah - tie ir ne vien izcili mūziķi, bet arī izcili muzikologi un pasniedzēji. Ansambļa dalībnieki darbojas vispazīstamākajās viduslaiku un etniskās mūzikas grupās, ar kurām viņi apbraukājuši pusi pasaules un ieskaņojuši daudzus kompaktdiskus. Starp citu, programma Abballati, Abballati! ir ieskaņota 1999.gadā itāļu ierakstu firmā Fonč.

Al Qantarah regulāri uzstājas Itālijā un ārpus tās, kā arī sniedz neskaitāmus koncertus skolās. Ir vērts izcelt ansambļa piedalīšanos visnozīmīgākajos senās mūzikas festivālos - Palermo, Freiburgā, Boloņā, Perudžā, Mesinā, Insbrukā, Bostonā, Ņujorkā, Vīnē un citās pilsētās. 2003.gadā Al Qantarah ar fantastiskiem panākumiem uzstājās festivālā Ten days on the island Austrālijā.

“Šim koncertam līdzīgu nav!”, - tā par Al Qantarah uzstāšanos raksta Tiroler Tageszeitung. Ņujorkas The Wall Street Journal pasvītro: “Visu izsaka pati mūzika. Tā neskan kā vecmodīga vai restaurēta - pat nāves deja fascinē un aizrauj!”

Ud, arābu lauta Daf, viduslaiku austrumu tamburīns Scattagnetti, sicīliešu kastaņetes Friscalettu, sicīliešu blokflauta Synphonia, viduslaiku leijerkaste Tammureddu, sicīliešu tamburīns Riqq, arābu tamburīns Tammorra, neapoliešu tamburīns Kamanceh, arābu vijole Zarb, persiešu bungas, Tabor and pipe, viduslaiku bungas un mazā blokflauta Marranzanu, Austrumsicīlijas ebreju arfa Ciaramedda, sicīliešu dūdas

 

"Music Before 1800 at Corpus Christi got off to a lively start with the Italian vocal-instrumental group Al Qantarah, which specializes in medieval Sicilian music and folk music that has been orally transmitted … The music spoke for itself. Nothing sounded musty or resuscitated, even the dance of death was catchy!" (The Wall Street Journal, 03-10-02, Heidi Waleson).

"A concert that has no equal!" (Tiroler Tageszeitung, 15-07-02, Jutta Höpfel).